Kullanım Koşulları

WIKIFARMER’in Satıcı ve Alıcı Tarafları için Kullanım Koşulları 

Wikifarmer Marketplace, WIKIFARMER MIKE kurumsal adı altında faaliyet göstermektedir. Wikifarmer, kullanıcıların çeşitli yerlerde Tarımsal ve İlgili Ürünleri piyasaya sunmalarını, satmalarını ve satın almalarını sağlayan bir pazar yeridir. Gerçek satış sözleşmesi Satıcı ile Alıcı arasındadır. Wikifarmer geleneksel bir tüccar veya ürünleri yeniden satan bir satıcı değildir. Wikifarmer, ürünleri yeniden satmak amacıyla ürün satın almaz, ürün sevkiyatı düzenlemez ve bu ürünlerin satışı için fatura düzenlemez. Wikifarmer, çiftçilerin, üreticilerin ve tüccarların ürünleri için çevrimiçi ve çevrimdışı reklam ve benzeri faaliyetler aracılığıyla alıcı bulmalarına sağlayan çevrimiçi bir platformdur. 

Wikifarmer Marketplace, tarım ürünleri ve benzeri ürünleri çevrimiçi arama motorudur. Her Satıcı hesap (profil) oluşturabilir ve ürünlerini satışa sunabilir. Herhangi bir gerçek veya tüzel kişi (Alıcı) bağlanarak, bu ürünlerden herhangi birini araştırabilir ve herhangi birine ilgi gösterebilir. Wikifarmer Marketplace, satıcıların (üreticiler ve tüccarlar) ürünlerini çevrimiçi tanıtma ve alıcılar ile bağlantı kurma olanağı sağlamak için oluşturulmuştur. Bununla birlikte, hiçbir durumda, listelenen herhangi bir bilginin veya işlemin doğruluğunu, ürünlerin kalitesini, olası bir gıda bozulmasını, eksik veya yanlış etiketlendirmeyi, ürünlerin uygun şekilde gönderilmesini veya teslim edilmesini ve ayrıca yapılan her bir alım satım işlemin yasallığını garanti etmez. Satıcı, tarım ürünlerinin ve ilgili ürünlerin satışıyla ilgili kalite gerekliliklerinin, piyasanın ve vergi hükümlerinin temininden yasal olarak sorumludur. Alıcı, sipariş vermeden önce Satıcı hakkında daha fazla bilgi talep etmekten, teslimattan önce ve teslimat esnasında ürünlerin miktarını ve kalitesini kontrol etmekten ve Satıcıdan ilgili satış makbuzunu ve nakliye belgelerini (satış fişi, fatura, nakliye fişi) talep etmekten sorumludur. Wikifarmer Market, Web Sitesi aracılığıyla sağlanan bilgilerin kullanımından doğacak hasarları veya münakaşaları gidermek zorunda değildir.

Yukarıda belirtilen koşullar tarafların, gerçek veya tüzel kişilerin (bundan böyle "Satıcılar" ve "Alıcılar" olarak belirtilecektir) Wikifarmer Marketplace (bundan böyle “Wikifarmer Marketplace” olarak belirtilecektir) tarafından sağlanan hizmetlerin kullanımına ilişkin olarak ve burada Satıcılar ve Alıcılar arasında yapılan ürün alım satım işlemi ile ilgili olarak hak ve yükümlerini açıklamaktadırlar. Satıcılar tarafından Wikifarmer Marketplace’de satışa sunulan ürünler tarım ürünleri veya benzeri/ilgili ürünlerdir (bundan böyle "Ürün" veya "Ürünler" olarak belirtilecektir). Her Satıcı, Wikifarmer Marketplace’de Satıcı olarak faaliyette olduğu ölçüde ve her Alıcı, Alıcı olarak faaliyette olduğu ölçüde mevcut olan yükümlülüklere ve haklara sahip olacaktır. Satıcının ve Alıcının yapılan herhangi bir alım satım işleminde Satıcı olarak ve başka bir alım satım işleminde ise aynı kişinin Alıcı olarak katılması durumunda, kişi her iki durumda da bu özellikler için mevcut olan şartlara tabi olacaktır. 

1. SATICI KAYDI 

Wikifarmer Market'te bir Ürünü ücret karşılığı satabilmek için Satıcı, Wikifarmer Marketplace’n çevrimiçi platformunda hesap / profil oluşturur. Satıcının profiline girdiği bilgilerin bir kısmı Wikifarmer Marketplace platformunun kullanıcılarına görüntülenmektedir. Söz konusu tüzel kişi olduğunda, Satıcının yasal olarak kurulu ve mevcut bir şirket olduğunu kanıtlamak için tüzel kişinin bilgileri (örneğin Kayıt numarası) talep edilir.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, Satıcı Wikifarmer Marketplace web sitesinde ticaret sayfası sahibidir ve ürünlerini sayfaya yükleyerek yayınlayabilir, alıcılardan gelen siparişleri kabul edebilir (gıda sektöründe faaliyette olan işletmeler veya bireysel - gerçek kişiler) ve fatura tanzim ederek Alıcılara Ürün teslimatı yapabilir. 

ALICI KAYDI

Bir alıcının Satıcılar tarafından sunulan ürünleri araştırabilmesi ve satın alabilmesi için, Alıcı bilgilerini Wikifarmer Marketplace çevrimiçi platformuna girerek bir hesap / profil oluşturur. Bu şekilde, gerçek veya tüzel kişi, Türkiye genelinde bulunan üreticileri ve tarım ürünlerini ücretsizce araştırma seçeneğine sahip olur.

Web sitesinin hizmetlerine abone olmak isteyen herhangi bir Alıcı, Web Sitesinin içeriğine ve hizmetlerine erişimi için talep edilen kişisel veya ticari bilgilerini gerçek, eksiksiz ve doğru olarak girmelidir. Alıcı, yukarıdaki verilerde olası bir değişiklik hakkında Web Sitesini bilgilendirmeli/güncellenmeli ve bu verilerin eksiksiz ve doğru olmalarını sağlamalıdır. Bir kişinin veya işletmenin, Alıcı sıfatında Wikifarmer Market Place’e katılımı, Sözleşme Tarafları Alıcının gerçek veya tüzel kişi olup olmadığını anlayabilmesi açısından Sözleşme Tarafları duruma göre açıklık kazanacaktır.

Sayfanın hizmet maliyeti Tarım Ürünleri Alıcılarına sıfırdır. 

2. DAVRANIŞ KURALLARI.

Wikifarmer Marketplac’de ürün satın almak veya satmak için ön koşul olarak Satıcılar ve Alıcılar, Wikifarmer Marketplace’in Kullanım Şartlarına ve Koşullarına uymak zorundadır. Satıcılar ve alıcılar, ürünlerin satışı, satın alınması ve gönderilmesi ile ilgili tüm yerel yasalara ve düzenlemelere uymakla yükümlüdür.

Satıcılar ve Alıcılar, yerel kanun, Uluslararası Hukuk, Uluslararası Ticaret Kanunu, aynı zamanda telekomünikasyon ile ilgili yasalara uymalı, Wikifarmer Marketplace web sitesini kullanırken ve bununla bağlantılı olan işlemlerde yasadışı ve taciz eden davranışlardan kaçınmalıdırlar. Satıcı veya Alıcı, Wikifarmer Marketplace web sitesinin ve sunulan hizmetlerin kötüye/yanlış kullanılması sonucu oluşan herhangi bir zarardan sorumludur. Wikifarmer Marketplace'in dava edilmesi veya Satıcının veya Alıcının bu şartlarda açıklanan yükümlülüklerinin ihlali nedeniyle açılan herhangi bir tazminat davası durumunda, Satıcı veya Alıcı Wikifare Marketplace'i tazmin etmelidir. 

3. SATICI VE ALICI HESAP FESHİ

Bir Satıcı kendi hesabını silmeyi/kapatmayı seçerse veya Wikifarmer Marketplace'in bir Satıcı hesabını feshetmesi durumunda, bu durumda Wikifarmer Marketplace, herhangi bir hesabın feshi veya iptali öncesi, Satıcı Ürünlerini kaldırılmadan/silmeden önce verilen siparişler için ve bu siparişlerin teslimatına kadar bu ürünleri belirli alıcılara mevcut kılma hakkına sahiptir.

Satıcı Hesabının feshedilmesi veya devre dışı bırakılması üzerine, Wikifarmer Marketplace'in Satıcı hesabını kapatması veya devre dışı bırakması nedeniyle Satıcıya herhangi bir tazminat ödemekle yükümlü değildir. Wikifarmer Marketplace, yegane takdirine bağlı olarak, Satıcının ürünlerinden herhangi birini silebilir. Satıcının Alıcının Kişisel Verilerini tanıtım amacıyla kullanması kesinlikle yasaktır ve Satıcının Alıcın kişisel verilerini kullanması durumunda, Wikifarmer Marketplace Satıcı hesabını silme hakkını saklı tutar. Her halükârda, Wikifarmer Marketplace, platformun Kullanım Şartlarına ve Koşullarına uyum göstermeyen herhangi bir Satıcının hesabını silme hakkını saklı tutar.

Herhangi bir Alıcı, hesabında teslimatı yapılmamış/tamamlanmamış bir sipariş olmadığı sürece Wikifarmer Marketplace hesabını istediği zaman silebilir, aksi takdirde sonuç olarak hesabın silinmesi Satıcının siparişi göndermesini imkansız kılar. Bu durumda, hesabını silen Alıcı sorumludur. Wikifarmer Marketplace, platformun Kullanım Şartlarına ve Koşullarına uyum göstermeyen herhangi bir Alıcının hesabını silme hakkını saklı tutar.

Her durumda, takdirimize bağlı olarak, herhangi bir kullanıcının hesabını veya herhangi bir kullanıcının yüklediği içeriği, herhangi bir nedenden dolayı yayından kaldırma ve devre dışı bırakma hakkımızı saklı tutarız.

4. SATICI BEYANI VE TEMİNATI - FERAGATNAME - YÜKÜMLÜLÜK KISITLAMASI

Satıcı Wikifarmer Marketplace’e kayıt olarak ve Ürünlerini satışa sunma amacıyla yayınlayarak, a) Ürünün kesinlikle satıcı tarafından oluşturulduğunu veya Satıcının ürünlerini satışa sunabilmesi için gerekli tüm haklara veya lisansa sahip olduğunu, (b) ürünün gerekli olan tüm belgelere sahip olduğunu beyan ve garanti eder.

Her durumda, takdirimize bağlı olarak, herhangi bir kullanıcının hesabını veya herhangi bir kullanıcının yüklediği içeriği, herhangi bir nedenden dolayı yayından kaldırma ve devre dışı bırakma hakkımızı saklı tutarız.

Wikifarmer, sunduğu Hizmetlerin güvenli, sağlam ve düzgün bir şekilde çalışmalarına devam etmelerini sağlamaya çalışır, ancak Hizmetlerinin sürekli olarak çalışır halde olmalarını veya bunlara sürekli erişim garanti edemez. Hizmetlerimizi kendi sorumluluğunuz altında kullandığınızı ve size "OLDUĞU GİBİ" ve "MEVCUT OLDUĞU GİBİ" sağlandıklarını kabul edersiniz. Buna göre, yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde, satılabilirlik, belirli bir amaca uygunluk ve ihlal etmeme gibi zımni garantiler, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm açık veya ima edilen zımni garantiler, hüküm ve koşullar dahil edilmez. 

Satıcı, Wikifarmer Marketplace'in iştiraklerini, ana şirketlerini, yöneticilerini, acentelerini, temsilcilerini ve çalışanlarını tüm talep, yükümlülük, gider veya vergi ve buna tüm makul yasal maaliyetler de dahil olmak üzere tazmin etmeyi kabul eder, herhangi bir Alıcı veya üçüncü tarafça yapılan herhangi bir talepten veya devlet yada düzenleyici kurum tarafından Satıcıya karşı sunulan herhangi bir işlemden dolayı kaynaklanan, i) Ürünlerin Satıcı tarafından Marketplace üzerinden satışından, (ii) Satıcı tarafından bu şartların ihlali veya iddia edilen ihlali, (iii) Satıcının yürürlükteki yasaların, kuralların, düzenlemelerin veya diğer yasaların ihlali veya iddia edilen ihlali dolayı kaynaklanan veya bunlarla ilgili tazmin etmeyi kabul eder. 

Alıcı, sipariş vermeden önce Satıcı hakkında daha fazla bilgi talep etmekten, teslimattan önce ve teslimat esnasında ürünlerin miktarını ve kalitesini kontrol etmekten ve Satıcıdan ilgili satış ve nakliye belgelerini (satış fişi, fatura, sevkiyat belgesi) talep etmekten sorumludur. Wikifarmer Marketplace, Web Sitesi aracılığıyla sağlanan bilgilerin kullanımından doğacak hasarları veya münakaşaları gidermek zorunda değildir.

Her Alıcı, Web Sitesinde sunulan hizmetleri / bilgileri kendi sorumluluğu altında kullanır, aynı zamanda bu tür bilgileri kontrol etmek ve doğruluklarını kanıtlamak kullanıcının sorumluluğu altındadır. Wikifarmer Marketplace, Alıcı ile Satıcı arasındaki herhangi bir ticari işlemden dolayı kaynaklanan herhangi bir sorundan sorumlu değildir. 

Wikifarmer Marketplace tarafından duruma göre karar verilerek bazı istisnai durumlarda, Wikifarmer Marketplace, Ürünlerin satışından dolayı Alıcı ile Satıcı arasında kaynaklanan sorunlarda ara bulma amacıyla çözüm sunma hakkını saklı tutar. Wikifarmer Marketplace, platformdan satın alınan bir ürün için Alıcıya para iadesi yapmayı seçtiği ölçüde, Wikifarmer o belirli ürünün Satıcısına bunu bildirecektir. Herhangi bir ürün para iadesi yapılmasına neden olduysa, Wikifarmer Marketplace o ürünü silme hakkına sahiptir. Wikifarmer Marketplace'ten bildirim aldıktan sonra on gün içinde Satıcı, söz konusu üründen elde edilen toplam tutarı üçüncü taraf ödeme programı yoluyla Wikifarmer Marketplace'e iade etmekle yükümlüdür.  Satıcı tutarı Wikifarmer Marketplace'e iade etmezse, Wikifarmer Marketplace (i) Satıcının profilini veya ürünlerini Wikifarmer Marketplace'den silme, (ii) Satıcının Wikifarmer Marketplace aracılığıyla daha fazla ürün satmasını yasaklama veya (iii) Üretici-Satıcı hesabını / profilini kapatma/silme hakkını saklı tutar. 

Wikifarmer Marketplace, web sitesinde verilen bilgilerin eksik, hatalı, yanlış veya yanıltıcı olmaları durumunda kullanıcılar veya herhangi bir üçüncü tarafça talep edilen zararlar için hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmez.

Wikifarmer Marketplace, kullanıcı ile üretici arasındaki herhangi bir ticari işlemden dolayı kaynaklanan herhangi bir sorundan sorumlu değildir ve aynı zamanda Satıcı hesabında yer alan herhangi bir içeriği onayladığı anlamına gelmez. 

Wikifarmer Marketplace, çalışanları veya diğer temsilcileri, hiçbir koşulda, dolaylı, arızi, özel zararlar veya maliyet veya para cezasından, buna kısıtlayıcı olmayan, kar amacı gütmeyen, bilgi veya veri kaybı ya da müşteri kaybı, mülk kaybı ya da hasarı, ve kullanımı dışında veya kullanımı, kopyalamayla ilgili veya bunlarla bağlantılı olarak ortaya çıkan üçüncü taraf sorunlardan, veya bu web sitesinin ya da içeriğinin ya da herhangi bir bağlantılı web sitesinin sunulması (Wikifarmer Marketplace bundan haberdar olsun ya da olmasın, ya da haberdar olması gerekli ise) gibi durumlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Wikifarmer Marketplace,herhangi bir hata ve virüs ve veri kaybı veya kullanıcıya veya üçüncü taraflara verilen diğer zararlardan,web sitesi kullanımı / kopyalama / indirme nedeniyle veya virüs bulaşması veya web sitesinden erişilebilen dosyalara ve bilgilere yetkisiz üçüncü taraf müdahalesi gibi nedenlerden dolayı oluşan zararlardan sorumlu değildir.

Ayrıca, Wikifarmer Marketplace, Wikifarmer Marketplace aracılığıyla başlayan, ancak çevrimdışı veya Wikifarmer Marketplace dışında gerçekleşen alım satım işlemleri de dahil olmak üzere Wikifarmer Marketplace dışında yapılan alım satım işlemlerinden dolayı kaynaklanan herhangi bir hasar veya kar kaybından sorumlu değildir. Wikifarmer Marketplace, bu bilgileri değerlendirebilir, kabul edebilir veya onaylabilir fakat bunu yerine getirmekle yükümlü değildir. Sunulan bilgileri yargılamadan, bu bilgilerin kullanımından, değerlendirilmesinden sadece kullanıcı sorumludur. Bu bilgilere dayanarak verilen herhangi bir iş kararı veya başka bir karar tamamen kullanıcının (Alıcı ve Satıcı) sorumluluğu altındadır ve Wikifarmer Marketplace, Web Sitesi aracılığıyla sağlanan bilgilerin kullanımından dolayı oluşan hasarları veya münakaşaları karşılamakla yükümlü değildir.

Wikifarmer Marketplace herhangi bir davaya karışmışsa veya Satıcı öngörülen şartlarda yükümlülüklerinin ihlali nedeniyle açılan herhangi bir tazminat davası durumunda, Satıcı Wikifarmer Marketplace'i bu nedenden dolayı tazmin etmekle yükümlüdür. 

Belirli bilgilere erişim Wikifarmer Marketplace tarafından sağlanan güvenlik şifresi (PIN) kullanımını gerektiriyorsa, her kullanıcı kendi şifresini gizli tutmaktan sorumludur.

5. SİPARİŞ ÖDEMELERİ - FİYATLANDIRMA - NAKLİYE MALİYETİ - FATURALAR - TESLİMAT

Her Satıcı, Wikifarmer Marketplace’de yayınladığı bir Ürün için Alıcıdan sipariş alabilir (ilgi göstermek). Alıcı bu şekilde bir sipariş oluşturur. Alıcının adresi (il, ilçe, mahalle, sokak, blok) siparişte net olarak belirtilir. Siparişi reddetmek veya kabul etmek Üreticinin - Satıcının takdirindedir. Bununla birlikte, satıcı siparişi, ancak burada listelenen ürünler, Alıcının seçtiği adrese yasal olarak ve gerekli tüm belgeler ile birlikte teslim edilebiliyorsa kabul edebilir. Wikifarmer ve Alıcı, yetkili taraflar kanunen ürünlere el koyarsa ve ürünleri Satıcı'nın adresine geri göndermek için ödenen nakliye masrafını ödeme sorumluluğunu kabul etmez. Satıcı, ürünlerin yasal olarak Alıcının seçtiği teslimat adresine gönderilebilmesini sağlamaktan ve son olarak ürünlerin Alıcının adresine teslimatından sorumludur. Wikifarmer ve Alıcı bunun için başka sorumluluk üstlenmez. 

Satıcının siparişi kabul etmesi durumunda, ürünleri Alıcı tarafından belirtilen adrese belirtilen ücret karşılığı ve belirli bir süre içinde teslim edebilecek şekilde bir kargo şirketi araştırıp bulması gerekmektedir. Satıcı daha sonra Alıcıya bir form şeklinde, ürünlerin Alıcı'nın seçtiği adrese ek Y (kargo) ücreti ve maksimum Z gün içinde teslim edilebileceğini işaretleyerek Alıcıya yanıt verir. Alıcı devamında siparişi tamamlanmamış olarak ve son verme veya siparişi kabul etme ve onaylama işaretleme seçeneğine sahiptir. Bu durumda, Alıcı kredi kartı ile siparişin toplam tutarını (Ürün Maliyeti artı Kargo Ücreti) ödeyecektir veya siparişi onaylayarak teslimat esnasından toplam tutarı Kapıda Nakit olarak ödeyecektir. Kargo ücreti sıfır ve tahmini teslimat süresi 2 günden az ise, Satıcı, teslimat esnasında Kapıda Nakit ödeme durumunda siparişi kabul edebilir ve hemen gönderebilir (sipariş otomatik olarak onaylanır). Ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçilmiş ise, Satıcı, ürünleri göndermeden önce müşterinin siparişi ödemesini ve onaylamasını beklemesi gerekir ve beklemek zorundadır. Ödeme yöntemi teslimat esnasında Kapıda Nakit Ödeme ise, Satıcı siparişin toplam tutarını tahsil etmekten sorumludur ve Wikifarmer bu konu ile ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmez. 

Bu sitede yapılan tüm ödemeler Üçüncü Taraf Ödeme İşlemcisi aracılığıyla veya Kapıda Nakit olarak yapılmaktadır. Kullanıcının kredi kartı bilgileri veya diğer hassas verileri sunucularımızda depolanmaz. Herhangi bir işlem için Wikifarmer, güvenli ödeme prosedürleri sağlayabilmek adına güvenli bir ödeme ağ geçidi (örneğin Stripe.com) hizmetleri kullanmaktadır. Ödeme ağ geçidi, kullanıcının verilerini toplamak, depolamak ve şifrelemekle sorumlu olduğu için, kullanıcının kredi kartı bilgileri hiçbir zaman web sitemiz aracılığıyla iletilmez. Ödeme yöntemi kredi kartı ise, sipariş tutarın tamamı bir Üçüncü Taraf Emanet Hesabı tarafından Wikifarmer Marketplace'ten çekilir. Emanet hesabı, paranın iki veya daha fazla olan tarafların ticari işlemi tamamlanana kadar güvende tutulduğu bir hesaptır. Bu, Stripe.com gibi güvenilir bir üçüncü taraf hesabının ödenen para miktarını güvence altına aldığı anlamına gelir. Ödenen para miktarı, Alıcı emanet sözleşmesini yerine getirdikten sonra Satıcıya aktarılacaktır, yani Alıcı, malları teslim aldığını ve ürünlerin Wikifarmer.com'da yayınlandıkları kalitede, miktarda ve standartlarla uyumlu olduklarını belirttikten sonra. 

Satıcı, Tarım Ürünlerinin Teslimatı ile ilgili hijyen, pazarlama kurallarına ve vergi hükümlerine uyumlu olmaktan sorumludur. Ayrıca Satıcı, ürünleri Alıcının adresine teslim edebilecek bir Kargo Şirketi seçmekle de sorumludur. Alıcı, ürün teslimatı esnasında ürünü kontrol etmekten sorumludur, eğer ürün Satıcının belirlediği kalite kriterler ile uyumlu değilse, değişime uğramış ise, nakliye esnasında gerekli olduğu gibi korunmamış ise veya gerekli işaretleme ve gerekli olan belgeler eksik ise (Makbuz - Fatura / Sevkiyat Belgesi, Akreditasyon, vb.) bu nedenlerden dolayı Alıcı ürünleri reddetme hakkına sahiptir. Satıcı devamında malları adresine geri götürme masrafını üstlenecektir. Wikifarmer, Alıcının malları reddetme durumunda hiçbir sorumluluk üstlenmez ve kabul etmez. 

Satıcılar, tarım ürünlerinin satış fiyatlarını Wikifarmer Marketplace'de ("Liste Fiyatı") belirlemekten kendileri sorumludur. Liste Fiyatı, Alıcılara görüntülenen satış fiyatına KDV veya benzeri vergiler dahil olmalıdır. Ayrıca, Üreticiler-Satıcılar Ürünler hakkında gerekli olan tüm bilgilerin yayınlanmasından sorumludur. Wikifarmer Market bu konu ile ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmez ve kabul etmez.

Sipariş edilen Ürünler Satıcının sorumluluğu altında Alıcılara teslim edilir.

6. WIKIFARMER MARKETPLACE DIŞI ALIM SATIM İŞLEMİ SUNMAK

Wikifarmer dışında alım veya satım teklifleri, hem alıcılar hem de satıcılar için potansiyel bir dolandırıcılık riskidir. Wikifarmer platformu dışında yapılan alım satım işlemleri çeşitli koruma programları için uygun veya geçerli değildir. Ayrıca, Wikifarmer Marketplace, ilgili alıcıları büyük satıcılarla bir araya getirmek için birçok kaynaklara yatırım yapmıştır ve amacımız bu satıcıların devam eden alım satım işlemlerine katılmaktır. 

Sonuç olarak, Wikifarmer Marketplace alım satım işlemini tamamlamak ve kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sitedir, dolayısıyla Alıcılar ve Satıcılar tarafından alım satım işlemini Wikifarmer Marketplace dışı yapmaya yönelik işlemler ve davranışlar yasaktır. Alıcılar ve Satıcılar, bir alım satım işlemi tamamlanmadan önce iletişim bilgilerini paylaşamaz veya talep edemezler. Alıcılar ve Satıcılar, Wikifarmer Marketplace dışı yapılmak istenilen alım satım işlemini kolaylaştırmak için Wikifarmer Marketplace dışı web sitelerinin tanıtımını yapamazlar. Alıcılar ve Satıcılar, Wikifarmer Marketplace platform dışı alım satım işlemi yapmak adına başka bir üyeyle iletişim kurmak için herhangi bir kullanıcı bilgisini kullanamazlar. Son olarak, Alıcılar ve Satıcılar Wikifarmer Market platform dışı sipariş vermek veya almak için kullanılan katalog veya broşürleri sunamazlar. Wikifarmer Marketplace politikası ile uyumlu olmayan faaliyetler aşağıda belirtilenler gibi bir dizi işlemlerle sonuçlanabilir: mesajlarınızın bir kısmını veya tamamını engelleme / diğer üyelerle iletişimi engelleme, satıcı derecesini düşürme, alım veya satım işlemini kısıtlama, hesabın askıya alınması, ücret tatbik etmek, politika izleme ve yürütme masraflarının tatbik edilmesi. Harekete geçtiğimiz girişler veya hesaplar ile ilgili olarak ödenen veya ödenecek tüm ücretler iade edilmez veya hesabınıza başka bir şekilde aktarılmaz. 

Bir Satıcı, Wikifarmer Marketplace platform dışı alım satım işlemi için iletişim bilgilerini temin ediyorsa veya bir alıcıdan iletişim bilgilerini talep ederse, bu ürün satılmamış olsa bile, Wikifarmer Marketplace'n hizmetlerini kullanarak Alıcı ile tanıştığını göz önünde bulundurarak, söz konusu ürün için geçerli olan satış ücretini ödemekle yükümlüdür.  

7. DOKÜMANTASYON/BELGELEME

Satıcı Wikifarmer Marketplace aracılığıyla herhangi bir Ürün satıyorsa, Wikifarmer Marketplace'e, Wikifarmer Marketplace'in kullanımı ile ilgili herhangi bir referans yükümlülüğü veya vergi yükümlülüğünü yerine getirmek için talep edilebilecek form, belge veya diğer belgeleri temin etmeyi kabul eder. Wikifarmer Marketplace Koşullarında yer alan maddelerin hiçbiri, Wikifarmer Marketplace ve herhangi bir Üretici-Satıcı arasında bir istihdam ilişkisi, hizmet veya ortaklık oluşturmaz. 

8. SATIŞ KOMİSYONU

Satıcı ürünlerini Wikifarmer Marketplace aracılığıyla satışa sunarak ve Wikifarmer Marketplace tarafından sağlanan hizmetlerin karşılığında Satıcı, her gönderilen ve satılan ürünün Fiyat Listesinde KDV dahil olmayan fiyatın %8'ini (Kargo Ücreti ve Vergi hariç tutulmaktadır) Wikifarmer Marketplace’in alacağını kabul eder ("Alım Satım İşlem Ücreti") ve Satıcı Liste Fiyatının %92'sini alacaktır. Fiyat Listesinden Wikifarmer Marketplace tarafından alınan %8, yönetim maliyetlerini, teknoloji maliyetlerini (barındırma, sunucular, e-postalar, vb.) ve platformun bakım maliyetlerinin yanı sıra, platformda yer alan tarım ürünlerinin çevrimiçi ve çevrimdışı tanıtım maliyetlerini karşılar. Ödeme yöntemi olarak Kredi Kartı seçili olması durumunda, toplam tutar, Wikifarmer Marketplace'n seçtiği bir üçüncü taraf ödeme ve işlem platformu (escrow) tarafından çekilir ve Alıcı Ürün teslimatının yapıldığını onaylandıktan sonra Liste Fiyatının% 92'si Satıcıya aktarılacaktır. Bu onay Alıcı tarafından ürünün satış tarihinden itibaren en geç sekiz (8) gün içerisinde yapılmalıdır. Ödeme, ürünün satış tarihinden itibaren en geç otuz (30) gün içerisinde üçüncü taraf ödeme programı ile Satıcının hesabına otomatik olarak yapılacaktır. Wikifarmer Marketplace, Wikifarmer Marketplace aracılığıyla Satıcılar ve Alıcılar arasında yapılan satış işlemi için kullandığı üçüncü taraf ödeme programını ilave etme, iptal etme/silme veya değiştirme hakkını saklı tutar. Ödeme Yönteminin Kapıda Nakit Ödeme olması durumunda, Wikifarmer tarafından ay sonu Satıcıya bir fatura düzenlenecektir. Faturanın 5 gün içinde ödenmemesi, Satıcının hesabının feshi ile sonuçlanacaktır. Satıcı, bu ikisi haricinde (Teslimat esnasında Kapıda Nakit veya Kredi Kartı ile Ödeme) herhangi bir mekanizmadan ödeme talep etme hakkından feragat eder (Teslimatta Nakit ve Kredi Kartı ile Ödeme). Satıcıların, kendilerine ait banka hesap bilgilerini Alıcılara göndermeleri ve depozito talep etmeleri kesinlikle yasaktır. Her durumda, Wikifarmer Marketplace, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, herhangi bir kullanıcının veya herhangi bir kullanıcının içeriği veya hesabını herhangi bir nedenden dolayı yayından kaldırma ve devre dışı bırakma hakkını saklı tutar.

9. TAZMİNAT

Talep, yükümlülük ve buna tüm makul yasal maliyetler de dahil olmak üzere, herhangi bir üçüncü tarafça yapılan herhangi bir talepten veya Kullanım Koşullarının ihlali sonucu kaynaklanan Wiikifarmer Marketpalce'n uygunsuz kullanımı veya üçüncü bir tarafın haklarını ihlal etmenizden dolayı kaynaklanan zararlardan, bizi (buna iştiraklerimiz ve yan kuruluşlar dahil olmak üzere, aynı zamanda yöneticiler, çalışanlar ve temsilcileri de dahidir) koruyarak muaf tutmalısınız ve tazmin etmelisiniz. 

10. GENEL

Bu Kullanım Koşullarını istediğimiz zaman değiştirebilir ve değişiklikleri www.wikifarmer.com adresinde istediğimiz zaman yayınlayabiliriz. Kullanım Koşullarını değiştirme, ek koşullar ilave etme veya silme/yayından kaldırma hakkı saklı tutulur. Hizmetlerimize sürekli erişiminiz veya hizmetleri kullanmanız, değiştirilen koşulları kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

11. TELİF HAKKI MALZEME

Hizmetlerimizle ilgili olarak kullandığımız "Wikifarmer" adı ve diğer Wikifarmer markaları, logoları, tasarımları ve ifadeleri Avrupa Birliği ve diğer birçok ülkede ticari markalardır. Wikifarmer'in  yazılı izni olmadan kullanılamazlar. 

12. KULLANICI TARAFINDAN OLUŞTURULAN İÇERİK

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (İngilizce kısaltılmışı "UGC"), Site tarafından oluşturulan içeriğin aksine kullanıcılar tarafından eklenen içeriği ifade eder. Kullanıcılarımız (Alıcılar ve Satıcılar) tarafından Wikifarmer Marketplace'e yüklenen tüm içerikler Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriktir. Wikifarmer, kullanıcının yüklediği / oluşturduğu içeriği uygunluk, telif hakkı ihlali, ticari markalar ve benzeri ihlaller açısından kontrol etmez. Herkesin, uygun gördüğü şekilde ve kanıtlarıyla birlikte bu tür ihlalleri bildirmesini rica ederiz. Bildirilen ihlal içeriğini silebilir veya devre dışı bırakabiliriz.