Siyez Unlu Kurabiye 100 gr

Siyez Unlu Kurabiye 100 gr
Stokta
Hem tüzel kişilere hemde tüketicilere satışa uygundur
14.80 TL - KDV dahil

Minimum sipariş miktarı: 1.

+

Üretici

Üretici ile iletişime geçin
  Esentepe Mahallesi, Şişli, İstanbul

Gönderi bölgeleri

Türkiye

Kadınların Elinden, Anadolu'daki kadın üreticilerin ürettiği doğal ve organik ürünleri büyük pazarlarla buluşturan bir sosyal girişimdir.

Siyez Unlu Kurabiye, Kastamonu’da Sarı Konak Kadın Kooperatifi’nde hazırlanan lif değeri oldukça yüksek ve lezzetli bir atıştırmalıktır.

Siyez Unlu Kurabiye'nin en önemli bileşeni, tarihi milattan önce 10.000li yıllara dayanan siyez buğdayıdır. Siyez buğdayı, bu uzun tarih boyunca genetiği değiştirilmeden günümüze kadar gelebilmiş birkaç ata buğdaydan biridir. Bu noktada genetiğin değiştirilmesi ne demek biraz da onunla ilgili bilgi vermek isteriz. Genetiği değiştirilmeyen ata buğdaylar (siyez, karabuğdağ vb.) protein açısından oldukça zengin buğdaylardır. Karbonhidrat değerleri oldukça düşüktür, böylelikle glüten değerleri de ciddi anlamda düşük olmaktadır. Fakat ticari açıdan bakıldığında çok az miktarda hasat verdiğinden ata buğdayların genetiği zamanında değiştirilmiş ve şimdilerde çokça kullanılan beyaz buğdaya döndürülmüştür. Beyaz buğdayda ise karbonhidrat değeri oldukça yüksek, protein değeri ise maalesef çok çok düşüktür. Bu nedenle beyaz ekmek kilo almamızda görece bir nebze daha etkili bir parametredir. Bütün bu sebeplerden ötürü kullanabildiğimiz ölçüde genetiği değiştirilmemiş buğday ve un tüketmek sağlığımız için büyük önem teşkil etmektedir.

Siyez buğdayından taş değirmende öğütülerek hazırlanan siyez unu, Siyez Unlu Kurabiye'nin de en önemli bileşenini oluşturur. Az miktarda zeytinyağı kullanılır. Harika çıtırlığı için de köy tereyağı ilave edilir. Az miktarda tarçın eklenerek lezzetli bir aroma elde edilir. Kastamonu Sarı Konak Kadın Kooperatifi’nde bulunan taş fırında odun ateşinde pişirilerek hazırlanan Siyez Unlu Kurabiye, içerisinde hiçbir koruyucu veya katkı maddesi olmaksızın tamamen doğal koşullarda tüketime hazır hale getirilir.

Yorum bulunamadı