Üreticilerin sık sordukları sorular

Bunun ilginç bir fikir olduğunu düşünüyorum, nasıl başlayabilirim?
1) Üretici profili oluşturun ve Wikifarmer'de satıcı olun
2) Ürünlerinizi istediğiniz fiyatlarda ve büyük profesyonel paketlerde sayfaya yükleyin
3) Doğrudan alıcılardan sipariş alın (catering / gıda üretimi yapan işletmeler)
4)Yerel işletmelere kendiniz ürünlerin teslimatını yapabilir veya ücretsiz kargo uygulayabilirsiniz
Üretici hesabı açtım, şimdi ürünlerimi nasıl satabilirim?

İlk adım olarak ürünlerinizi tek tek istediğiniz miktarda ve fiyatta profilinize yükleyerek başlayabilirsiniz.

1) Eğer ürünün fotoğrafı sizde kayıtlı değilse, akıllı telefonunuzla, ürünü tercihen kare boyutunda güzel ve parlak bir fotoğraf çekin.

2) Mağaza yönetici panelini açın, Ürünler sekmesine gidin ve “+ Ürün Ekle" butonunu tıklayın.

3) Ürün başlığı ve açıklaması net ve doğru bir şekilde yazmak oldukça önemlidir. Örneğin, "Kekik Balı" yazarsanız, kimse tam olarak ne satın alacağını anlamaz. Fakat, bunun yerine başlık olarak "Kekik Balı 1kg" ve açıklama kısmında ürününüzü diğer ürünlerden farklı kılan her şeyi (nerede üretildiği, ödül, sertifikalar) yazabilirsiniz. Ürün ile ne kadar fazla ve alakalı bilgiler yazarsanız, ürününüz o kadar çok internette ‘‘bal’’ aramaları sonuçlarında ilk sıralarda yer alır.Ürünün bir fotoğrafını da yükleyiniz.

4) Devamında, minimum sipariş miktarı belirtebilirsiniz, böylece alıcı en az bu miktarı sipariş verir, örneğin 1 kilo 4 adet bal. Platformumuzdaki alıcıların çoğunlukla işletmeler olduğunu unutmayın (HORECA, marketler, vb.). Bu nedenle, fiyatı düşük tutarak ancak minimum sipariş miktarını 4 veya 6 adet belirtmek iyi bir fikir olacaktır. Bu şekilde, kargo ücretini birden fazla adet sayısına böler ve böylece ürünün kargo veya nakliye şirketi ile gönderilmesi kolaylaştırılır.

Ne fiyat koyabilirim?

Açıkçası, belirtilecek fiyat, her üreticinin kararına bağlıdır. Ancak, toptan satış fiyatı belirlemenizi öneririz, çünkü çoğu alıcı zaten ürünleri oldukça iyi fiyatlarda satın alan (ancak doğrudan üreticilerden satın almanın fiyatı kadar iyi olmayabilir) şirketlerdir.

Bu nedenle, elinizde bulunan stok miktarına bağlı olarak, yavaş yavaş güçlü bir müşteri sayısı elde etmek için hem sizi hem de alıcıları memnun edecek fiyatlar belirlemenizi öneririz.

Son olarak, en iyi uygulamalardan biri, nakliye ücretinin fiyata dahil olmasıdır, çünkü en çok satış yapan üreticiler ücretsiz kargo sağlayanlardır.

Fiyat haricinde başka önemli olan şey nedir?

Zamanında teslimat ve aynı zamanda alıcının ödeyeceği kargo ücretini bilmesi çok önemlidir.

Bizim önerilerimiz şunlardır:

1) Belirttiğiniz gönderim alanlarında ürününüzün teslimat süresini, ayrıca gönderim ücretini netleştirin. Örneğin, gönderme alanı olarak "Yurtiçi / Türkiye geneli" belirtmeyi düşünüyorsanız, önce kargo veya nakliye şirketlerinde araştırma yapmalı ve Türkiye’de dört bir yana ürün gönderme seçeneği için fiyat teklifi almalısınız. Bu fiyatı ürününüzün fiyatına dahil etmek ve buna bağlı olarak "Türkiye genelinde ücretsiz gönderim" demek iyi bir fikir olacaktır. Platformun ilk başladığı haftalardan itibaren, "Türkiye genelinde ücretsiz kargo" ilan eden üreticilerin satış oranları artık diğer üreticilere göre önemli ölçüde daha yüksektir.

2) Belirli illere (örneğin İstanbul) ücretsiz kargo dediğiniz andan itibaren,siparişi alıcıya zamanında teslim etmeye hazır olmalısınız.

Alıcılar kim?
Alıcılar, ağırlıklı olarak iyi fiyatlarda kaliteli tarım ürünleri arayan gıda üretimi yapan işletmeler, otel, cafe, catering hizmetleri ve market çapında meyve ve sebze satışı yapan işletmelerdir. Buna rağmen, bireysel olarak satın almak isteyen kişiler de var, ancak bu durumda perakende satış yapabilmek için her satışta ticari satış belgesi sunmanız gerekir.
Hangi ürünleri kabul ediyorsunuz?
Devlet Siciline kayıtlı ve yasal olan üreticilerin (üreticisi belgesi) tarımsal üretimden elde ettikleri, ambalajlı veya ambalajsız olan her tarımsal ürün kabul edilir ve onaylanır. Tabii ki, tüm ürünler temel sağlık kurallarına uyumlu olmalıdır. Ancak, ürünlerin kalitesinin yanı sıra, yayınlanan ürünler üreticinin sorumluluğu altındadır.
Ürün reddediyor musunuz?
Net bilgi ve açıklaması olmayan ürünleri, üretici belgesi olmayan ve ticari satış belgesi veremeyen üreticilerin ürünleri gibi durumlarda ürünler reddedilir. Ayrıca, yürürlükteki yasalarca satışı yasal olmayan ürünleri, örneğin ambalajı 5 litreden daha fazla olan zeytinyağı reddedilir.
Neden% 8 komisyon alıyorsunuz? Bu şekilde sizde aracı değil misiniz?

Bu miktar, tarım dünyasına daha fazla değer ve güç verme hedefimizi şu yollarla desteklemektedir:

- Çiftçilerin, arz ve talebe bağlı olarak kendi ve istedikleri fiyatları belirlemelerine yardım etmek, yani daha yüksek fiyatlarda satış yapmak.
- Ürünlerini pazarlamak için daha fazla seçenek sunan daha büyük bir pazara erişim sağlamak.
- Türk çiftçilerin / üreticilerin yurtdışı pazarlar ile bağlantı kurmalarını, dolayısıyla ürün değerinde daha da büyük bir artış sağlamak.
- Satışları artırmak için platformun ürünlerini ve üreticilerini çevrimiçi ve aynı zamanda basılı tanıtım araçlarıyla tanıtmak.
- İlk ücretsiz tarım kütüphanesini daha da geliştirmek ve en iyi tarım uygulamalarıyla Sürdürülebilir Tarım ve bu tarım yöntemlerini desteklemek.

Yukarıda belirtilenlerin önemli derecede işçilik, bakım ve üretim maliyeti nedeniyle ve çiftçilerimizin ürünlerini daha yüksek fiyatlarda (bu oranı aşabilir) satabileceklerini göz önünde tutarak, üretimde yer alan herkes için faydalı olacak, aynı zamanda her taraf için kazançlı olacak yeni bir durum oluşturduğumuza inanıyoruz.

%8 çok değil mi?

% 8, yönetim maliyetlerini, teknoloji maliyetlerini (barındırma, sunucular, e-postalar, vb.) ve platformun bakım maliyetlerinin yanı sıra, platformda yer alan tarım ürünlerinin (satış ekibi, çevrimiçi reklamcılık) tanıtım maliyetlerini karşılar, elbette üreticiler bu belirtilenler için hiçbir ek ücrete tabi değildirler. Yavaş yavaş, çiftçiler ürünlerini çevrimiçi olarak satış yapmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi web siteleri gibi, ücretsiz olarak tam bir çevrimiçi mağazaya sahip olma fırsatına sahip olacaktırlar. Bütün bunların maliyeti oldukça yüksektir, fakat platformun amacı çiftçi kazandığı sürece platforma ödeme yapmasıdır.

Her halükarda, çiftçilerin ürünlerini büyük miktarda bir aracıya satmaları ile büyük işletmelere en uygun fiyatlarda satış yapması, aracılara satış yapmasından daha kazançlı olacağına inanıyoruz.

Bazı ürünler üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar sonucu elde edilen bazı örnekler şunlardır:

Büyük restoran ve oteller perakende satış fiyatından daha iyi bir fiyatta ürün satın alıyorlar. Çoğu üretici, aracılara toptan satış ile mahsulünü en düşük fiyatlarda satıyor, örneğin aracılara satıştan 300 TL elde ettiğini farzedelim. Aynı zamanda, aynı ürünü ve aynı miktarda Wikifarmer aracılığıyla sattığını farz edelim. Wikifarmer'de ürünün satış fiyatını üretici belirler ve platform aracılığıyla sattığı üründen 500 TL elde ettiğini farz edelim. Bu durumda, sıfır komisyon ile satıştan elde edilen gelir 300 TL'dir ve %8 komisyon ödeyerek yapılan satıştan elde edilen gelir 460 TL'dir. Bu nedenle, bir üretici platformumuzda daha iyi bir fiyatta mahsulünü satar ve gelirinde artış sağlar, dolayısıyla platformun hizmet ücreti olan %8 bile aracılara yaptıkları toptan satışta elde ettiği gelirden daha yüksek bir gelir elde etmesine engel olmaz.

Diğer bir deyişle, üreticinin Wikifarmer’de komisyon ödeyerek elde ettiği gelir, aracılara toptan satış yaparak elde ettiği gelirden daha yüksek olacaktır. Hemen hemen tüm tarım ürünlerinde benzer örnekler gözlemlenmiştir.

Fiyat teklifi nedir (şu şekilde görüntülenir: Büyük bir sipariş için daha iyi bir fiyat teklif edin)?
Bu buton alıcılara özel bir seçenek sunar, büyük miktarda sipariş vermek isteyen alıcı ürününüz için bir fiyat teklifi gönderir. Böylece, pek fazla gerekli olmayan iletişim mesajlarından kaçınarak, fiyatları çevrimiçi kabul etme konusunda daha fazla esneklik sağlanır. Ayrıca, daha büyük miktarlar için daha iyi bir fiyat isteyebilecek alıcılarla "orta yol" bulmayı kolaylaştırır.
Nakliye kimin sorumluluğu altındadır?
Bir üretici olarak, ürünleri mükemmel durumda alıcıya teslim etmek için nakliye şirketine danışmalısınız. Kendi ulaşım yönteminiz varsa onu da kullanabilirsiniz. Genellikle, ürününüzün nakliye işlemi ne kadar kolaylaşırsa, o kadar sipariş sayısı artacaktır, çünkü mutlu bir alıcı (örneğin bir restoran) tekrar ve durmadan sipariş verecektir. Tüm alıcıların siparişlerini kapıda teslim almak istedikleri bir gerçektir. Ücretsiz aynı gün kargo sağlayan üreticiler, büyük ve günlük siparişler almaktadırlar. Bu nedenle, kargo veya nakliye şirketi araştırmanızı, göndereceğiniz ürünü bu şirkete göstermeniz (örn. 4 adet 1 kg’luk bal) ve Türkiye genelinde nakliye için iyi bir fiyat talep etmenizi öneririz.
Kargo ücretini kim öder?
Tavsiyemiz, kargo ücretini üreticilerin satış fiyatı üzerinden hesaplamasıdır. Size kargo ücretini ödemenizi tavsiye etmiyoruz, fakat ürünün satış fiyatına kargo ücretini de eklemeniz tavsiye edilir. Bu, alıcıların toplam tutarı hesaplamasını kolaylaştırır, alıcıların satın alma isteklerini artırır ve bu nedenle satış oranlarınızı yüksek derecede artırır. Örneğin, Antalya’daki otelin Tedarik Zinciri otel müşterileri için bal arıyorsa, Ücretsiz Nakliye ürünlerini tercih edeceğinden emin olun, çünkü bu şekilde toplamda ne ödeyeceğini bilir. Örneğin Bursa’dan bir ürün oldukça ilginç görünüyor ise, fakat bu ürünün kargo ücreti belirtilmemiş ise, gönderim şeklinin karma karışık olduğunu düşünüp sipariş vermekten vazgeçebilir. Ücretsiz günlük teslimat sağlayan üreticiler, büyük ve günlük siparişler almaktadırlar.